Campbell, som förutom soppa även tillverkar pastasåser och potatischips, har drabbats av både minskad efterfrågan för färdigpackade livsmedel och högre kostnader för råmaterial och transporter.
Sopptillverkaren förväntar sig nu en justerad vinst på mellan 2:75–2:85 dollar per aktie för 2022, jämfört med marknadens förväntningar på 2:87 dollar, enligt Refinitiv.
Under nästa år väntar sig Campbell en nettoomsättning som ligger mellan den nuvarande nivån till en nedgång på två procent.
Andra tillverkare av färdigpackade varor har också brottats med högre kostnader av ingredienser som vete, matoljor och majs, samtidigt som de har behövt spendera mer pengar på frakt för att lätta på leveranskedjornas tryck under pandemin.