Aktiesparande blev en folksport 2021

Över 2,7 miljoner svenskar Ă€gde aktier vid Ă„rsskiftet, visar fĂ€rsk statistik. En rekordökning igen – aktiesparandet har blivit en riktig folksport.

Svenskars, och sÀrskilt unga vuxnas, intresse för aktier ökade under 2021. Arkivbild.

Svenskars, och sÀrskilt unga vuxnas, intresse för aktier ökade under 2021. Arkivbild.

Foto: Henrik Montgomery/TT

Börs2022-04-04 05:30

Under pandemin har aktiesparandet ökat rejÀlt. DÄ 2019 tog slut var drygt 1,8 miljoner aktieÀgare, men nÀr 2021 var över hade över 2,7 miljoner svenskar aktier i sin Àgo.

VÀrdepapperscentralen Euroclear har tagit fram siffror över hur Àgandet har utvecklat sig. Krister Modin, analytiker pÄ Euroclear, konstaterar att aktieintresset fick en ordentlig skjuts uppÄt Àven under fjolÄret. Han tror att det har med hur information om aktier och ekonomi nu sprids att göra.

– Det Ă€r poddar, Twitter och internet, informationen Ă€r mer lĂ€ttillgĂ€nglig. Det har ocksĂ„ blivit sĂ„ mycket lĂ€ttare att handla med aktier via nĂ€tbanker och ISK.

Börsen gick ju ocksĂ„ rent otroligt bra i fjol – uppgĂ„ngen pĂ„ runt 35 procent innebar rekord sedan 2009.

– Det Ă€r vĂ€ldigt mĂ„nga yngre aktieĂ€gare som tillkommit.

Tydligast bland yngre

Framför allt gĂ€ller det Ă„ldersgrupperna 21–30-Ă„ringar och 31–40-Ă„ringar, dĂ€r andelen som Ă€ger aktier ökat frĂ„n cirka 10 till drygt 13 procent, respektive frĂ„n ungefĂ€r 12 till nĂ€stan 16 procent.

Kanske har pandemin gjort sitt. Folk kanske har suttit hemma och haft lite trÄkigt, och roat sig med aktierna i stÀllet för annat som inte gick att göra dÄ.

– Pandemin har frigjort tid, som mĂ„nga kanske lagt pĂ„ att lĂ€sa och lĂ€ra sig om aktier, sĂ€ger Krister Modin.

Euroclears rapport avser bara svenska aktier, men Krister Modin tror att intresset har ökat Àven för utlÀndska aktier. Inte minst uppmÀrksamheten kring den amerikanska aktien Gamestop i början av 2021 visar att Àven svenskar följde detta.

Det Àr skillnad pÄ vilka aktier som de unga hoppar pÄ och vilka de Àldre aktieÀgarna hÄller sig till.

– Vi har sett att det har varit vĂ€ldigt mĂ„nga noteringar under Ă„ret. Åldersstrukturen för Ă€gandet dĂ€r blir mer koncentrerad, det Ă€r de yngre som hoppar pĂ„ tĂ„get i de nya bolagen, sĂ€ger Modin.

Wallenberg-bolag i topp

Äldre Ă€r inte lika aktiva nĂ€r det handlar om de nynoterade bolagen, konstaterar han.

– Det innebĂ€r att de yngre fĂ„r en större tyngd i de nyare bolagen.

Ett gammalt bolag hör dock till aktiespararnas favoriter, investmentbolaget Investor fick hela 304 677 nya Ă€gare under förra Ă„ret, vilket Ă€r en helt överlĂ€gsen ökning. IndustrivĂ€rden, som Ă€r tvĂ„a, fick 134 815 fler Ă€gare.

– Investor har attraherat mĂ„nga den senaste tiden, det har tillkommit mĂ„nga grupper, sĂ€ger Krister Modin, som kopplar detta till artiklar i medier för nĂ„got Ă„r sedan om fördelarna med att Ă€ga aktier i investmentbolag.

Dessa fördelar har blivit omdiskuterade, det finns de som tycker att det Ă€r mer lönsamt att sjĂ€lv plocka ihop sin portfölj. ÄndĂ„ – det Ă€r uppenbart att mĂ„nga vill ha aktier i investmentbolag.

Modin konstaterar att bÄde kvinnor och mÀn ökar sitt aktiesparande. Men enligt Euroclears statistik Àr inriktningen lite olika för mÀn och kvinnor. MÀnnen Àr mer inriktade pÄ techbolag, medan kvinnor i högre utstrÀckning har aktier i bolag med mer konkreta verksamheter, som klÀdbolaget H&M, dagligvarujÀtten Axfood och skogsbolaget Billerud KorsnÀs.

Fakta: Svenska favoritaktier bland kvinnor och mÀn, andelen Àgare i procent
KvinnorMĂ€n
Sweco, 45,7Plejd, 73,9
H&M, 44,6Starbreeze 72,6
Billerud KorsnÀs, 44,5Embracer 70,5
Axfood, 43,8Cell Impact 70
SEB, 43,4Stillfront 69,3
Wihlborgs fastigheter, 42,9SBB 68,7
Electrolux, 41,8Hexatronic 68,6
Ericsson, 41,1Sinch 67,9
SCA 40,6Evolution 67,9
Kinnevik 40,6Azelio 67,8
SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!