EldsjÀlarna har snart sÄlt sin sista lott

EldsjĂ€larna Egon och Svea Lindqvist har under flera Ă„r försett VĂ€sterviks befolkning med bingolotter. Men nu Ă€r det slut pĂ„ en livslĂ„ng tjĂ€nst och mer tid till barnbarnen och barnbarnsbarnen vĂ€ntar för makarna. ”Det kommer att kĂ€nnas lite tomt”, sĂ€ger Egon Lindqvist.

Svea Lindqvist har sedan 1965 gjort ett gediget arbete för föreningslivet. Först för Jenny BK och sedan för VÀsterviks FF.

Svea Lindqvist har sedan 1965 gjort ett gediget arbete för föreningslivet. Först för Jenny BK och sedan för VÀsterviks FF.

Foto: Filip Gustafsson

Familj2018-12-22 14:00

Egon Lindqvist började tidigt spela fotboll i Jenny BK:s pojklag. Med tiden blev han en viktig kugge pÄ vÀnsterkanten i A-laget som pÄ den tiden höll till i division fyra och fem. Efter att han avslutat sin aktiva karriÀr började han att trÀna de olika pojklagen. Samtidigt började hustrun Svea, Är 1965, att engagera sig i damklubben och arbetet fortsatte sedan nÀr Jenny BK och VÀsterviks AIS bildade VÀsterviks FF Är 1988.

Genom Ären har hon varit ansvarig för Förskolan Bollen och haft ett uppdrag som kassör, bland annat. Man kan sÀga att Svea har haft ett finger med i allt som rört klubben och dess verksamhet nere vid Karstorp.

– Man kan nĂ€stan sĂ€ga att jag blev ingift i det, jag har ju alltid hĂ„llit pĂ„ med nĂ„gonting, skrattar Svea.

NÀr Egon Lindqvist gick i pension fortsatte hans gedigna arbete för den svartgula klubben. Det som kunde ha blivit en stillsam tillvaro som pensionÀr blev istÀllet till mÄngÄrig och hedersfull tjÀnstgöring.

– Jag började sĂ€lja Bingolotter uppe vid Coop. Klubben började sĂ€lja redan 1992 och vi hjĂ€lpte dĂ„ Nils-Inge Ström. PĂ„ den tiden hade inte affĂ€rerna nĂ„gon egen bingoförsĂ€ljning. Jag jobbade med mycket i klubben innan det, men det var dĂ„ bingoförsĂ€ljningen började, sĂ€ger Egon Lindqvist.

NÀr vi hÀlsar pÄ makarna Lindqvist ett par dagar innan julafton sÀljer de lotter inför TV4:s uppesittarkvÀll. Pinnbordet stÄr uppriggat utanför Hemköp och bingolotterna ligger uppradade i en prydlig linje. VÀlkÀnda ansikten gÄr förbi och hÀlsar glatt pÄ makarna, som med ett varmt leende hÀlsar tillbaka. Att sÀga att Egon och Svea Àr igenkÀnda Àr en underdrift.

– Det Ă€r otroligt socialt mĂ„ste jag sĂ€ga. Man trĂ€ffar mycket folk. Även de som inte Ă€r hĂ€r för att köpa Bingolotter stannar för att prata lite, sĂ€ger Egon.

– Efter alla dessa Ă„r sĂ„ kĂ€nner vi igen de flesta ansiktena, fyller Svea i.

En av alla som kommer fram för att hĂ€lsa pĂ„ paret Ă€r Sten Lander. Förutom lite vardagssnack om allt möjligt passar han pĂ„ att köpa en lott. Direkt efter köpet Ă€r Egon snabb med att fylla pĂ„ den prydliga linjen med en ny lott och bordet ser Ă„terigen perfekt ut. Den glĂ€dje som finns mellan paret och deras ”stamkunder” smittar av sig.

– Egon och Svea har betytt massor! Det Ă€r ett enormt arbete som de lĂ€gger ner frĂ„n morgon till kvĂ€ll. Jag hoppas att nĂ„gon tar över efter dem, men det lĂ€r vĂ€l ingen göra, sĂ€ger Sten Lander.

Kommer du att sakna dem?

– Absolut, det kommer jag att göra.

25 timmar varje vecka sitter makarna vid Coop Extra och Hemköp med sitt pinnbord och stÀndigt felfria linjer. LÀgger man dÀrefter till ett antal timmar med diverse administrativa uppgifter Àr man fortfarande inte i nÀrheten av den tid de lÀgger pÄ klubben i sitt hjÀrta.

– Jag tror att det har betytt mycket för VĂ€sterviks FF. Även om jag nu slutar som kassör och med lotterna sĂ„ kommer jag att fortsĂ€tta med ”Fotboll för alla”. Det Ă€r vĂ€rt mycket för mĂ„nga mĂ€nniskor, sĂ€ger Svea.

2017 listade Folkspel, som stĂ„r bakom Bingolotto och Sverigelotten, hur mycket Kalmar lĂ€ns idrottsföreningar sĂ„lt för. Det visade sig dĂ„ att VĂ€sterviks FF hade sĂ„lt lotter för 1 076 000 kronor under 2016, vilket gjorde att klubben blev nĂ€st bĂ€st i hela lĂ€net.

– IntĂ€kterna frĂ„n vĂ„r försĂ€ljning har ju bidragit till mycket. Under de senaste elva Ă„ren sĂ„ har vi dragit in 200 000 per Ă„r till klubbkassan. Det Ă€r ju vĂ€lkomna pengar, förklarar Svea.

Men snart Àr det fÀrdigsÄlt för de tvÄ eldsjÀlarna. Bingolotterna för Ärets nyÄrsbingo kommer att bli de sista som duon sÀljer. DÀrmed gÄr en mÄngÄrig epok, men pinnbord och felfria linjer, i graven.

– Men det klart att man hade kunnat hĂ„lla pĂ„ lĂ€ngre om vi hade fĂ„tt hjĂ€lp eller varit flera som sĂ„lt. Vi har ju fĂ„tt lĂ€gga resor och andra aktiviteter Ă„t sidan för det hĂ€r, förklarar Egon.

– Men vi har sjĂ€lvklart tyckt att det varit roligt. Annars hade vi inte hĂ„llit pĂ„. Man har kĂ€nt att man har gjort nĂ„gonting för föreningen. Men visst har vi fĂ„tt stĂ€lla mycket annat Ă„t sidan för det hĂ€r fortsĂ€tter Svea.

– Fast en söndag har vi faktiskt Ă„kt till Stockholm för att kolla pĂ„ Mamma Mia, erkĂ€nner Egon och skrattar till.

Kommer ni att sakna det?

– Till en början kommer det att vara lite jobbigt, det kommer man nog inte ifrĂ„n. Men det Ă€r ju barnen som har börjat tjata pĂ„ oss om att vi ska lĂ€gga av. Sedan sĂ„ har vi fyra stycken barnbarnsbarn och vi vill lĂ€gga mer tid pĂ„ familjen, sĂ€ger Egon.

– Det har varit vĂ€ldigt roligt. Men familjen har saknat den tiden under de hĂ€r Ă„ren, sĂ€ger Svea.

Snart sparkas en ny sÀsong igÄng för deras kÀra VÀsterviks FF. I och med IFK VÀsterviks avancemang kommer det Äterigen att spelas glödheta derbyn pÄ Bökensved. Och rÀkna med att Egon och Svea kommer att finnas pÄ lÀktaren.

– Det kommer nog att bli bra. Det blir spĂ€nnande matcher, avslutar Svea.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!