Brottsligheten och dess följder

Sverige, som varit ett kristet land, har förvandlats till en "rövarkula"! Hur har detta kunnat ske?
Jo, 1919 tog den socialdemokratiska regeringen bort "Dr. M. Luthers Lilla Katekes", som hade varit ett rättesnöre för levnaden på jorden och vägledning till evigt liv och salighet.

Från läsekretsen2004-03-02 08:01
Det här är en insändare. Åsikterna i texten är skribentens egna.

Sen dess tog Olof Palme bort kristendomsämnet ur skolorna, vilket ersattes med religionskunskap. Var och en fick tro som han/hon själv ville, men Bibelns Ord, som fordrar lydnad, var man inte tvungen att följa. Är inte detta ett stort svek mot det uppväxande släktet?
De vet ju inget om frälsningen i Jesus Kristus och dess nödvändighet. De matas istället med sprit, sex och annat skadligt, allt som undergräver lycka, hälsa och harmoni. Många barn orkar inte leva, utan tar sina liv.
Varje dag läser man i pressen om brott av olika slag, även begångna av högt uppsatta personer. Fängelserna räcker inte till.
De makthavande i vårt land borde själva ha sitt straff. Det bör stiftas bättre lagar.
Herren Gud kan ej välsigna synden. Vi har endast straffdomar att vänta, om inte ändring sker.

Eva

Läs mer om