Ambulanspersonal skulle hjälpa till – arg man gjorde motstånd

Sent i fredags kväll var det ett sjukdomsfall i Hultsfreds kommun – som slutade med tre polisanmälningar.

Hultsfred2025-01-27 11:21

Sjukdomslarmet, som gällde en man i 60-årsåldern, blev en oväntat stökig historia. När ambulanspersonalen skulle kontrollera mannen blev han arg och gjorde motstånd. Med anledning av det tillkallades en polispatrull.

När polisen skulle ta hand om mannen, och trygga ambulanspersonalens arbetsmiljö, fortsatte han att göra motstånd. Det rubriceras som förgripelse mot tjänsteman och våldsamt motstånd. Dessutom visade mannen tecken på narkotikapåverkan, vilket gör att det även skrivits en anmälan om ringa narkotikabrott.

De misstänkta brotten skedde på en mindre ort i kommunen. Det är oklart varför manen blev arg och gjorde motstånd i förstaläget.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!