Enligt Hultsfred kommuns miljöchef, Anders Helgée, är överklagan inte förvånande.
- Det här är en vanlig taktik hos företag för att fördröja processen och för att visa att man inte anser sig vara så skyldiga som domen säger, förklarar Helgée.
Det var den 4 juli som Länsstyrelsen i Kalmar län beslutade att företaget Varta Batteri AB ska utföra miljötekniska undersökningar och riskbedömningar vid sjön Hulingen samt vid området där den gamla batterifabriken låg.
Om inte analysresultaten för batterifabrikens område kommer in i tid, provtagningsplanen ska vara inne senast den 15 oktober, förpliktigas företaget att betala vite på 40 000 kr. Dessutom gäller ett löpande vite på 16 000 för varje tvåmånadersperiod.
Den fördjupade riskbedömningen av området skall vara länsstyrelsen tillhanda senast den 1 april 2009 annars gäller ett vite på 50 000 samt ett löpande vite på 20 000 kronor för varje tvåmånadersperiod.
Vad gäller området runt Hulingen ska analysresultaten vara inne senast den 1 juni 2009 annars förpliktigas bolaget ett vite på 250 000 kronor samt ett löpande vite på 100 000 kronor för varje tvåmånadersperiod.
Varta Batterier AB drev batteritillverkning mellan åren 1952 och 1999, bolaget genomgick namnbyte flera gånger under åren.
Idag finns ingen verksamhet på fastigheten men det interna reningsverket är fortfarande i drift och tar emot en mindre del blyförorenat dagvatten på fastigheten.
Batteriföretag överklagar länsstyrelsens dom
I början av juli beslutade Länsstyrelsen i Kalmar län att Varta Batteri AB ska utföra miljötekniska undersökningar i sjön Hulingen samt vid den tidigare batterifabriken. Nu överklagar batteriföretaget hos Miljödomstolen.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!