En fredagskväll i juli, 2023, stoppades Hultsfredsbon och en kompis till honom på Skogsgatan, ett stenkast från Hultsfreds Gymnasium. Anledningen till kontrollen var att duon ”uppträdde konstigt”.
När Hultsfredsbon pratade med en av poliserna försökte han i smyg kasta iväg en haschbit. Det upptäcktes direkt och vid den efterföljande visitationen hittade polisen ytterligare knark på mannen. Han hade bland annat 1,5 gram amfetamin i skon och tre narkotikaklassade tabletter i kalsongerna.
Senare under kvällen genomfördes det en husrannsakan i Hultsfredsbons lägenhet och då hittade patrullen fler tabletter som var gömda i en hoprullad reklamplansch.
Nu döms mannen för ringa narkotikabrott. Sedan tidigare förekommer han fyra gånger i belastningsregistret för liknande brott. Straffet blir dagsböter på 7 000 kronor, plus 1 000 kronor till Brottsofferfonden. Advokatkostnaden på 4 935 kronor tar staten hand om.
I polisförhör har mannen erkänt att han brukar använda narkotika i samband med fester. Men han är alltid drogfri på jobbet och anser sig inte ha någon beroendeproblematik.