Med sommaren bakom hörnet

Första året för det nystartade projektet Majdagarna och det rullar in folk genom entrén för att ta del av stämningen i parken. För att fira att sommaren lurar bakom hörnet arrangerades den nya satsningen under helgen med 25 musikakter, 3 scener, 2 dansgolv och en laddad atmosfär som råder över området.

Under kvällarna fanns det chans att lyssna till den genre som föll en bäst in i smaken, det fanns mycket att välja bland från akustiskt till kanske mer house, pop eller rockliknande.

Under kvällarna fanns det chans att lyssna till den genre som föll en bäst in i smaken, det fanns mycket att välja bland från akustiskt till kanske mer house, pop eller rockliknande.

Foto:

Hultsfred2016-05-30 12:00

Parkfesten som råder under 2 dagar slog upp sina portar under fredagseftermiddagen. Gammal som ung var du välkommen att lyssna till en bred genre med musik från hiphop, house eller akustiska band. Vad som än föll dig in i smaken fanns det att välja på.

Grundtanke för banden

Majdagarna startades under vingarna på Club 89, Folkuniversitetet, Seriösa arrangörsgrupperna och Bolaget.

Tanken var att jobba med oetablerade band och grupper från hela Sverige som till exempel Göteborg, Uppsala och Falun. Satsningen på parkfesten är ett nationellt projekt med band som kanske inte riktigt fått den chans de förtjänar att visa upp sig på scen. Alla band som anmäler sig till parkfesten tillhör Folkuniversitetet, och därför dök även band som lagt ner tidigare upp för att få chansen att spela för publik igen.

– Det ska finnas speltillfällen för varje band i Sverige som vill spela. Det saknades scener helt enkelt, berättar arrangörerna Simon Bysken och Peter Ståhl. Vi gör detta för banden helt enkelt. Allt började med en stark budget hos oss arrangörer och en vilja att starta detta projekt.

Siktar mot högre höjder

Under kvällarna fredagen och lördagen kunde gästerna lyssna till band som No Tomorrow, Always something, O.N.C.E. och Recovers. Det fanns även ett par DJ:s på plats som till exempel DJ Strömbom, DJ Auda, DJ Foc och DJ Engqvist som spelade framåt småtimmarna och lockade gästerna att skaka varenda kroppsdel på dansgolvet i takt med musikens toner.

– Trots att det är första gången vi anordnar Majdagarna har det gått fantastiskt bra. Banden har varit toppen och vi har lagt mycket krut på ljud, ljus, hålla koll på decibelnivåer och se till att det är ordning och reda med hjälp av till exempel Röda korset, berättar Bysken och Ståhl.

Men det finns alltid drömmar.

– Det kom såklart inte lika många gäster som vi hoppats på men där finns hänsyn till att det kanske krockade med Summerburst i Göteborg. Men vi har redan bokat in Majdagarna för 3 år framöver nu. Det är en stor satsning där vi nu har mjukstartat till kommande år. Sådant som vi kommer tänka på till nästa år är senare öppettider och ett lågt biljettpris för alla.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!
Läs mer om