Det var i början av december som konkursen inleddes för tidigare ägaren Mariannelundsporten AB. Företaget hade då drivit macken sedan 2022 och valde förra våren att lägga ut verksamheten till försäljning. I januari kunde Vimmerby Tidning berätta att ett 70-tal personer hade kontaktats kring ett övertagande av bensinstationen.
– Jag tror att vi kommer hitta någon som vill fortsätta, sade konkursförvaltare Krister Havert till oss då.
Nu är det klart att det finns ett intresse för att ta över verksamheten, och kontraktet signerades kring lunchtid på onsdagen. Ny ägare av fastigheten och verksamheten är Mariannelundsbon tillika kommunalrådet Markus Kyllenbeck.
– Intresset för att ta över macken har varit lågt men den är väldigt viktig för Mariannelund samtidigt som den ligger väldigt bra utmed riksväg 40. Preem har satsat på den här macken men tyvärr har det varit lite strul, de har gjort om så att de ska kunna fjärrstyra den. Preem har ett långsiktigt intresse och vi har skrivit ett nytt arrendeavtal och ett nytt skötselavtal som börjar gälla från och med första mars, säger Markus Kyllenbeck till Vimmerby Tidning.
Den tidigare ägaren gick i konkurs, vad är det som gör att du vågar satsa på en tidigare kursade verksamhet?
– Avtalen som finns med Preem är bra och jag kan inte helt bakgrunden till varför de tidigare ägarna inte har lyckats få det att fungera. Vi som bolag är ju ett fastighetsbolag och vi kommer inte att driva butiken. Den har jag för avsikt att hyra ut till en entreprenör. Där är det så att man ju har tappat spel och paketutlämning, vilket är förutsättningarna man får gå in med nu då.
Däremot, säger Markus Kyllenbeck, kommer man att köpa in en ny biltvätt.
– Jag hoppas att den ska kunna vara igång i april. Den förra var tyvärr bortmonterad, säger han.
Vad blir det första du kommer att ta tag i?
– Att se till att det är rent och snyggt kring macken. Det ska skötas och vi måste också få upp rätt nummer som funkar vid eventuella problem och sådär. Macken är öppen som vanligt nu och det har den varit hela tiden.
Är din förhoppning att någon ska driva en klassisk bensinmacks-butik där?
– Absolut! Det finns inget godare än en korv med bröd.
Kommer ditt övertagande innebära nya arbetstillfällen på orten?
– Det ger inga nya arbetstillfällen att vi tar över stationen, jag har personal som kan sköta sakerna som behöver skötas. Men om vi hyr ut butiken eller verkstaden kan det ju absolut bli nya arbetstillfällen. Det bygger ju i så fall på att man hittar rätt entreprenör som är beredd att satsa.
Kommer det här krocka med dina politiska uppdrag i kommunen?
– Jag ser det inte så. Den frågan brukar komma upp och jag brukar svara över att man får fundera över om vi inte ska ha några företagare eller lantbrukare i politiken. Det vore ju katastrof för samhället och jag ser inga sådana risker med det här, säger Markus Kyllenbeck.