Det var i mitten av december förra året som mannen körde bil under påverkan av narkotika. När polisen stoppade mannen var han slö i sitt tal och hade rödsprängda ögon. Det, tillsammans med den vingliga körstilen, gjorde att han fick följa med patrullen för provtagning.
Själv nekade mannen till brott. Han ansåg inte att det var några problem med hans körning. Om han körde vingligt berodde det på att han var lite stressad, eftersom det var en bakomliggande bil som körde väl nära.
Vad gäller det positiva provresultatet för drogen kristall menade mannen att han kanske blev drogad på en fest kvällen innan, där han var väldigt berusad.
Den förklaringen köper inte tingsrätten. "XXX har inte lämnat någon rimlig och trovärdig förklaring till hur han ofrivilligt har kunnat få i sig narkotikan", står det i domen.
Mannen, som är hemmahörande i Hultsfreds kommun, döms alltså för rattfylleri och ringa narkotikabrott. Han ska betala 2 000 kronor i dagsböter, samt 1 000 kronor till Brottsofferfonden och 1 300 kronor till staten för provtagningen.