Många kvinnor döda i kaos på perrong

Det började med att passagerare halkade på en gångbro mellan perronger på den överfulla stationen. I det kaos som följde på New Delhis största järnvägsstation dog minst 18 människor.

Den järnvägsstation i New Delhi i Indien där händelsen inträffade. Bilden togs tidigare i veckan.

Den järnvägsstation i New Delhi i Indien där händelsen inträffade. Bilden togs tidigare i veckan.

Foto: AP/TT

Indien2025-02-16 08:05

14 av de döda uppges vara kvinnor, enligt indiska nyhetsbyråer.

– Folkmassan tappade helt kontrollen, ingen kunde styra det som skedde, säger affärsinnehavaren Nikhil Kumar som blev vittne till paniken.

Olyckan inträffade sent på lördagen lokal tid när tusentals människor försökte komma ombord på ett tåg till världens största hinduiska festival kumbh mela i staden Prayagraj i norra Indien.

Premiärminister Narendra Modi skriver på X att han är "bedrövad" och att myndigheter ska hjälpa de drabbade.

Den sex veckor långa festivalen har besökts av cirka 500 miljoner personer sedan den började i januari. Festivalen pågår till den 26 februari.

I januari dog 30 människor under samma festival när tiotals miljoner hinduer samlades för att ta ett dopp i heligt flodvatten.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!