Det handlar om en del av den yta som i dag utgörs av den stora parkeringen framför den fastighet som i dag inrymmer bland annat Kappahl, Clas Ohlson och Stadium outlet. Den del av parkeringen det handlar om är den längst norrut, i hörnet mot Lunnargatan/Ljunghedsvägen.
I nuvarande detaljplan finns dock begränsningar som hindrar den tänkta etableringen. Dels att den ska utgöras av parkering men också att in- och utfarter inte får anordnas mot Lunnargatan i norr. Men genom åren har många klagomål framförts på just trafikflödet på platsen och därför vill fastighetsägaren få till nya in- och utfarter.
Utvecklingen av området kan också komma att skapa behov av transformatorstationer och laddinfrastruktor. Något som även det stämmer bra överens med McDonalds koncept, där laddstationer ofta finns i direkt anslutning till restaurangerna.
Politikerna i kommunstyrelsen kunde vid sitt möte på måndagen konstatera att ändringen inte innebär någon större påverkan på övrig verksamhet, då området sedan tidigare ju är planlagt för handel, har en utbyggd infrastruktur och inte omfattas av några riksintressen. Därmed kunde man lämna ett positivt planbesked. Ett sådant innebär att kommunen är villig att pröva frågan med ett planarbete men är inte bindande på något vis. Men det är ändå ett startskott för att ha möjlighet att påbörja planarbetet på platsen.
Att det är just McDonalds som planerar att etablera sig är ingenting som politikerna vill bekräfta i nuläget. Dock talar säkra uppgifter till VT för att så är fallet. I ansökningshandlingarna framgår att fastighetsägaren, Solhem i Västervik AB, vill ändra detaljplanen för att möjliggöra etablering av en fastfood-restaurang.
Hur lång tid det kan ta innan etableringen verkligen är på plats, vill inte Harald Hjalmarsson spekulera i. Kommunens detaljplanehandläggare är hårt belastade och bostäder är det som kommunen prioriterar högst.
– Men den här planen klassas som en prio 1-plan, flikar kommunstyrelsens förste vice ordförande Marcus Fridlund (S) in.
En prio 1-plan är enligt handlingarna en plan som är av "strategiskt viktig karaktär och som bidrar till Västervik kommuns utveckling, tillväxt och har ett stort allmänt intresse". Normalt ska den kunna påbörjas inom ett halvår och enheten för samhällsbyggnad bedömer att den nya detaljplanen ska kunna antas i början av 2027.
McDonalds hade tidigare en restaurang på Fiskaretorget i Västervik men den lades ner 2018.