â Alla partier som svarade pĂ„ enkĂ€ten Ă€r överens om att vi behöver bygga ut vĂ„r fossilfria elproduktion. Och det Ă€r positivt för det behövs, sĂ€ger Kimberly Nicholas, docent vid Lunds universitet, som tillsammans med Ă„tta forskarkollegor granskat partiernas svar och sammanstĂ€llt dem in en rapport.
Men de olika partierna har olika lösningar för hur utbyggnaden ska ske, enligt forskarna.
Liberalerna, Centerpartiet och Kristdemokraterna vill i första hand lÄta marknaden styra vilka energislag som ska byggas och hur energisystemet ska utvecklas. VÀnsterpartiet vill ÄtergÄ till en nationell elmarknad.
Sverigedemokraterna och Kristdemokraterna ser kÀrnkraft som den viktigaste lösningen medan Miljöpartiet och VÀnsterpartiet har satt upp tydliga mÄl för ett helt förnybart energisystem.
â Socialdemokraternas svar Ă€r överlag vaga och troligen mest i linje med de partier som förordar marknadsstyrning, skriver forskarna.
Endast Miljöpartiet och VÀnsterpartiet har tillrÀckliga förslag för att direkt minska utslÀppen av vÀxthusgaser genom energieffektivisering Àndrade konsumtionsvanor och livsstil, menar forskarna.
â Bara Miljöpartiet och VĂ€nsterpartiet fokuserar pĂ„ effektivisering, att anvĂ€nda elen som finns pĂ„ ett effektivt sĂ€tt. HĂ€r i Sverige finns det en missuppfattning om att det inte spelar nĂ„gon roll hur mycket el vi anvĂ€nder, men det stĂ€mmer inte. Alla resurser kommer nĂ„gonstans ifrĂ„n och har en pĂ„verkan pĂ„ miljön. PoĂ€ngen Ă€r att det Ă€r viktigt och nödvĂ€ndigt att effektivisera, inte bara producera mer el. Vi behöver sluta överkonsumera el och pĂ„ sĂ„ sĂ€tt se till att det finns el för alla, sĂ€ger Kimberly Nicholas.
Hur kan de olika partiernas klimatpolitik pÄverka dagens situation med höga fordons- och elpriser?
â Flera partiers politik riskerar att inte avhjĂ€lpa dagens situationen dĂ„ den fokuserar pĂ„ nya investeringar som tar lĂ„ng tid att bygga. Vi behöver hantera de akuta problemen och samtidigt tĂ€nka igenom vilken sorts elsystem vi vill ha i framtiden. Hur vi ska fĂ„ elen att rĂ€cka och hur vi ska klara av att balanser efterfrĂ„gan och produktion. Vi behöver en energipolitik som bĂ„de tar hĂ€nsyn till och ser till att elen rĂ€cker till alla och som Ă€ven ser till att vi klarar oss igenom eventuella kriser i framtiden. Men samtidigt behöver vi se till att vi börjar anvĂ€nda elen som vi producerar pĂ„ ett bra sĂ€tt, mycket av den el som vi producerar i dag gĂ„r till spillo, sĂ€ger Kimberly Nicholas.