Pyrotekniker Sebastian Ringdahl har, med hjälp av Roger Karlsson och Kristina Renhorn, byggt en flotte på hela 28 kvadratmeter och som flyter med hjälp av 30 stycken plasttunnor.
- Vi kommer att använda oss av analog avskjutning via fjärrkontroll från landbacken också i år. Det gör det mycket säkrare för oss, än när de använde manuell tändning. Så småningom hoppas jag på digitalt datastyrd uppskjutning, säger Sebastian Ringdahl.
För miljöns skull har även det miljöfarliga blyet i fyrverkeripjäserna bytts ut mot vismut som inte innehåller skadliga tungmetaller. Övrigt innehåll är också utbytt mot biologiskt nedbrytbara ämnen. Även decibelnivån har blivit lägre senare år.
Programmet i Bruksparken blir traditionsenligt med musikunderhållning av Durspelssmederna, vårtal av Britt Wimarsson, kaffeservering och dessutom finns Korvmoppen på plats. Det blir även kaffelotteri och givetvis en ståtlig brasa. Och för 17:e året i rad finns möjlighet, för den som önskar, att åka på smalspåret från och till Västervik med tider anpassade till valborgsmässofirandet.