Vimmerby ser ut att locka fler turister Àn vanligt i sommar. Redan nu Àr bokningslÀget rekordstort sÀger turistchefen Peter Göransson.
â I Ă„r har mĂ„nga stuguthyrare sagt att man mĂ€rker av tidigare bokningar och att antalet bokningar ocksĂ„ har ökat. Det ser ju vi som vĂ€ldigt bra för Vimmerby, sĂ€ger han.
â Vi har ocksĂ„ pratat med nĂ„gra av de större boendeanlĂ€ggningarna i Vimmerby och dĂ€r vittnar flera av dem om âall time highâ. Det hĂ€r kan vara bĂ€sta Ă„ret nĂ„gonsin nĂ€r det gĂ€ller bokningslĂ€get sĂ„ hĂ€r tidigt pĂ„ Ă„ret.
Vad beror det pĂ„ att bokningarna har ökat i Ă„r?â Det kan nog vara flera faktorer. Dels att vi har Astrid Lindgrens VĂ€rld sĂ„klart som Ă€r vĂ€ldigt bra pĂ„ att aktivt marknadsföra parken, och det skapar ju uppmĂ€rksamhet. Vi frĂ„n turistbyrĂ„n har ökat vĂ„r aktivitet pĂ„ marknaden och syns i nya kanaler och pĂ„ fler stĂ€llen. Vimmerby ingĂ„r ju i ett kluster tillsammans övriga lĂ€net och Ăland dĂ€r man ocksĂ„ gör marknadssatsningar riktat mot utlĂ€ndska besökare.
â Men sedan har vi ocksĂ„ en valutasituation som gynnar att semestra i Sverige. SĂ„ en valutaeffekt tror jag ocksĂ„ spelar in.
FrÄn och med i Är sköter inte lÀngre turistbyrÄn uthyrning av privata stugor i Vimmerby. Den tjÀnsten har lagts ut pÄ en privat aktör.
â Vi sĂ„g att det var en förĂ€ndring pĂ„ gĂ„ng pĂ„ marknaden och dĂ€rför valde vi att lĂ€mna över den privata uthyrningen till företag som har större möjlighet Ă€n vad vi har, att nĂ„ ut pĂ„ den internationella marknaden.
Och satsningen har slagit vÀl ut, sÀger Peter Göransson. StugÀgare i Vimmerby med omnejd sÀger redan nu att man ser en trend med fler tidiga bokningar.
â Samtidigt har antalet bokningar ökat för privata stuguthyrare. MĂ„nga sĂ€ger ocksĂ„ att det Ă€r gĂ€ster frĂ„n lĂ€nder som man kanske inte har haft besökare frĂ„n tidigare. SĂ„ det Ă€r kul.
De aktörer som vÄr tidning varit kontakt med stÀmmer in i bilden av att bokningslÀget Àr ovanligt starkt i Är. Bland annat OxgÄrden som tror att den ökade tidiga bokningen beror mycket pÄ att Astrid Lindgrens VÀrld öppnade nÄgot tidigare i Är.
â Det spelar absolut in, men för oss ser det vĂ€ldigt bra ut generellt. Vi har ett vĂ€ldigt bra bokningslĂ€ge och redan nu börjar det bli mycket bokat under juni/juli men ocksĂ„ för augusti och september, sĂ€ger Jenny Hill pĂ„ OxgĂ„rden.