Att det blev just Tomas Karlsson som skulle axla rollen som ny vd kommer kanske inte som en chock, eftersom 44-åringen varit med länge. När Vimmerby Tidning träffar honom på fredagsförmiddagen berättar han att han jobbat inom företaget sedan år 2000.
– Jag började som snickarlärling och sedan jobbade jag med det i ganska många år. Jag har också jobbat med stål och betong, kört lastbil, kran och alla möjliga maskiner. För ungefär sju år sedan började jag som arbetsledare och för två år sedan gick jag upp som operativ chef, säger han.
Den tidigare vd:n Pär Holmstrand menar att chefsskiftet är en naturlig utveckling.
– Vi är stolta över att kunna göra det här nu. Tomas tillhör nya generationen och är kompetent och kunnig inom branschen. Vi vill gärna ligga i framkant och hänga med i utvecklingen och det här är en del av det. Vi hade pärmar men nu har vi datorer och 3D, ungefär så, säger han.
Själv blir han kvar i bolagets koncernledning och arbetar övergripande med andra frågor.
– Sen så ska jag styra Byggklason i Vimmerby, som är en del av koncernen. Vi vill fortsätta vara den lokala leverantören för både mindre och stora projekt, och samtidigt växa. Vi har framtidstro och tror på det här, säger Tomas Karlsson.
En ny uppgift på samma ställe, och 44-åringen är taggad på utmaningen.
– Jag tror att regionen behöver bygga mycket saker också, det finns en väldigt positiv företagarkultur i Vimmerby och det är många som alltid gasar och går framåt och uppåt, säger Tomas Karlsson.
Byggklason har i dagsläget 26 anställda i Vimmerby. Sammanlagt, i hela koncernen, är man närmare 50 personer. Koncernen består förutom av Byggklason i Vimmerby också av Byggklason i Västervik, ett fastighetsbolag och en betong- och håltagningsfirma.