Så många fick parkeringsböter i Vimmerby förra året

Betydligt färre parkeringsböter delades ut i Vimmerby under 2024 jämfört med 2023. Och det lär finns en ganska enkel förklaring till det.
I Hultsfred sjunker de redan anmärkningsvärt låga siffrorna.

Antalet parkeringsböter i Vimmerby 2024 sjönk med cirka 27 procent jämfört med 2023.

Antalet parkeringsböter i Vimmerby 2024 sjönk med cirka 27 procent jämfört med 2023.

Foto: Rebecka Jonsson

Vimmerby2025-03-07 06:00

Statistik från Transportstyrelsen visar att antalet utdelade parkeringsböter i Vimmerby sjönk med cirka 27 procent förra året, om man jämför med 2023. 

2023 utfärdades 2 192 så kallade "parkeringsanmärkningar" i kommunen. 2024 sjönk den siffran till 1 611, till ett totalt utfärdat belopp om 823 000 kronor. Av dessa böter betalades 1 363.

Minskningen beror högst troligen på att kommunen saknade ett giltigt beslut för att bedriva parkeringsövervakning. Det gjorde att övervakningen pausades i flera månader.

undefined
Mikael Nilsson, enhetschef för gata/park, renhållning och skog i Hultsfreds kommun, tror att antalet inköpta övervakningstimmar och skillnaden i krav på p-skiva kan förklara de stora skillnaderna i utfärdade parkeringsböter mellan Vimmerby och Hultsfred.

Tittar vi på Hultsfred är det en enorm skillnad i antalet utfärdade parkeringsböter. 

2024 utfärdades blott 59 stycken, tre mindre än 2023, till ett totalt utfärdat belopp om 20 700 kronor.

Hur kommer det sig att det kan skilja sig så mycket mellan kommunerna?

Vi kollade med Mikael Nilsson, enhetschef för gata/park, renhållning och skog i Hultsfreds kommun.

Han gissar att det främsta skälet är antalet inköpta övervakningstimmar i respektive kommun.

– Utan att veta Vimmerbys timmar skulle jag tro att vi har mindre. Dessutom har vi lagt ett stort fokus på centrumparkeringarna, och att det är viktigt att sköta sig där.

Hultsfreds kommun ansvarar heller inte själva för någon parkering med krav på p-skiva.

– Det är ju den stora delen av utdelade parkeringsanmärkningar i Vimmerby. I Hultsfred är det inte heller svårt att hitta en parkering, vilket kan vara bidragande.

• Vi har försökt få statistik och kommentarer från Samhällsbyggnadsavdelningen i Vimmerby, och chefen Klas Svensson, kring parkeringsböterna i Vimmerby kommun men utan framgång.

P-böter, Kalmar län

Antalet utfärdade parkeringsanmärkningar 2024:

1. Kalmar kommun: 10 117

2. Västerviks kommun: 2 376 

3. Vimmerby kommun: 1 611

4. Oskarshamns kommun: 1 302 

5. Nybro kommun: 864 

6. Mörbylånga kommun: 328 

7. Mönsterås kommun: 290 

8. Borgholms kommun: 264 

9. Emmaboda kommun: 68 

10. Hultsfreds kommun: 59

11. Högsby kommun: 0

12. Torsås kommun: 0

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!