Romanen Àr den andra och sista delen i Rebecka Fredrikssons historiska berÀttelse som bygger pÄ verkliga hÀndelser kring de första baptisterna i Sverige. Den första delen i serien, Landsförvisade, har fÄtt fina recensioner och mycket uppmÀrksamhet.
â Den blev en av de mest sĂ„lda kristna romanerna förra Ă„ret. Det Ă€r jag jĂ€tteglad för men jag tycker samtidigt att det Ă€r allra roligast nĂ€r folk som inte sjĂ€lva Ă€r kristna hör av sig och sĂ€ger att de förstĂ„r sin egen historia bĂ€ttre tack vare boken, sĂ€ger författaren.
Arbetet med att berÀtta historien började för fem Är sedan och att nu slÀppa ifrÄn sig allt tycker Rebecka Fredriksson kÀnns bÄde konstigt och skönt samtidigt. BerÀttelsen beskriver hon sÄ vÀldigt dramatisk och spÀnnande.
â Baptisterna har fĂ„tt utsĂ„ vĂ€ldigt mycket pĂ„ grund av sin tro och i den andra delen börjar berĂ€ttelsen med att en stor del av dem emigrerar till USA, sĂ€ger hon.
I somras besökte författaren USA som en del i research och hon menar att man i berÀttelsen om de första baptisterna kan se rötterna till mycket av det moderna samhÀllet i Sverige.
â De andra folkrörelserna som vĂ€xte fram under samma tid, exempelvis arbetarrörelsen och nykterhetsrörelsen, pĂ„verkades av baptiströrelsen och Ă€r prĂ€glade av idealen som de var först med att föra fram, sĂ€ger Rebecka Fredriksson.
Författaren tror att alla som Àr intresserade av historia kan ha glÀdje av boken men tror samtidigt att det kan vara lite svÄrt att fÄ spridning utanför kretsen av kristna lÀsare.
â Det finns ett glastak. Jag har alltid skickat mina böcker till icke-kristna förlag och fĂ„tt till svar att de tycker att det Ă€r bra men att jag borde skicka till ett kristet förlag istĂ€llet, sĂ€ger Rebecka Fredriksson.
Bokens tema gÄr hand i hand med dokumentÀrfilmen Frikyrkans historia som gjorts av Fredrik Lindé i Rimforsa. Rebecka Fredriksson Àr sjÀlv med pÄ ett hörn i filmen och den 26 november visas den i Plenisalen i samband med att boken slÀpps. DÄ hÄlls ocksÄ ett panelsamtal om makt och demokrati dÀr bland andra Jacob KÀll (C) och teologie doktor Fredrik Wenell medverkar.
â Jag hoppas att mĂ„nga ska bli berörda av boken och flera av mina testlĂ€sare har pratat om att man kastat mycket mellan olika kĂ€nslolĂ€gen. Jag hoppas att det ska bli en bok som folk diskuterar, sĂ€ger Rebecka Fredriksson.