Oväntad försäljning ger Önska hopp: "Som en dubbel julhandel"

"Just nu är det bråttom", säger Hans-Lennart Svahn på Önskabutiken i Vimmerby när Vimmerby Tidning ringer upp. Utförsäljningen har tagit mer fart än man trott, vilket i sin tur kan leda till att en köpare, trots allt, vill gå in och rädda butiken.

Butiken har funnits i Hans-Lennart Svahn och hans familjs ägo sedan 1937. "Det känns väldigt tungt. Men det grundar sig i att vi var tvungna att göra ett avslut. Det går inte att hålla på tills man blir utburen", sa han till Vimmerby Tidning i samband med nyheten om nedläggningen.

Butiken har funnits i Hans-Lennart Svahn och hans familjs ägo sedan 1937. "Det känns väldigt tungt. Men det grundar sig i att vi var tvungna att göra ett avslut. Det går inte att hålla på tills man blir utburen", sa han till Vimmerby Tidning i samband med nyheten om nedläggningen.

Foto: Jens Lidesjö

Vimmerby2025-03-25 20:30

Butiken har varit till salu sedan 2021 men för omkring två veckor sedan kom nyheten att Önska i Vimmerby, som varit i Hans-Lennart Svahn och hans familjs ägo sedan 1937, läggs ner och att man i samma veva inleder en "total utförsäljning". Tillströmningen av kunder har varit mycket större än vad butikens ägare kunde räkna med.

– Vi har haft väldigt mycket kunder, det har varit som en dubbel julhandel ungefär. Det går bra rakt över men det går en hel del av utgående julsortiment och så vidare, det förstod vi att det skulle funka bra. Sen är det köksgrejer och användbara saker som folk vill ha, säger Hans-Lennart Svahn.

Skulle det dyka upp en köpare finns det fortfarande möjlighet att förlänga hyresavtalet och rädda butiken, menar ägaren, men än har ingen hört av sig.

– Nej, vi har inte hört någonting om det än. Problemet är fortfarande att bankerna kräver att en köpare går in med ett belopp som kanske inte är så lätt att gå in med. Men nu har ju lagervärdet sjunkit drastiskt och vi ser därför att det fortfarande finns hopp om att kunna sälja butiken. Det som händer nu är att vi måste börja fylla på med godbitarna igen, vi köper fortfarande in varor för att hålla flaggan i topp, säger han.

Som det ser ut nu stänger butiken för sista gången efter sommaren.

– Det blir slutet av augusti och sen måste vi tömma butiken, det är inte bestämt till hundra procent. Det kan ju också hända att vi inte har varor så att det räcker till så länge, säger Hans-Lennart Svahn.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!