Det har varit ett bra år, konstaterar Teampolischef Göran Wester.
I mars blev Hultsfred ett polisteam och Vimmerby ett. I praktiken innebär det att att varje team blir mera självständiga och hjälper varandra i större utsträckning när behovet finns, förklarar Wester. Utredare hjälper polis i yttre tjänst till exempel.
- Vi nyttjar resurserna bättre nu och är mer flexibla. Detta har fungerat som man tänkt, säger Wester som själv tillträde som teamchef i mars.
De 13 polismän som jobbar i Vimmerby har förstås fullt upp med sina dagliga uppgifter, men när alla befinner sig under samma "hatt" prioriteras vissa ärenden vid behov, varpå vanliga uppgifter tillfälligt läggs åt sidan.
En sådant ärende var den gemensamma insatsen mot buskörningarna i Vimmerby i somras. Poliser hjälptes då åt för att stävja de höga hastigheterna. En hel del förare stoppades som kört alldeles för fort inne i centrum och på rakorna ut mot E33:an.
Wester anser att det nya kommunikationssystemet fungerat riktigt bra under året. Rakel introducerades redan i fjol i länet, så polismyndigheten i Kalmar var ett av de första att köra igång med Rakel i skarpt läge.
- En fördel med införandet är att Rakel inte går att avlyssna, säger Wester.
Apparaten har också flera kommunikationsfunktioner, förklarar Wester.
- Det fungerar bra och vi har bättre radiotäckning än tidigare.
Polisen hoppas på ett gott nytt år
Göran Wester på polisen i Vimmerby berättar om året som gått. Ett år med många buskörningar och airbagsstölder, men också ett lyckat år tack vare gott samarbete med kommun och allmänhet.
Så jobbar vi med nyheter Läs mer här!