â Jag tycker inte att det Ă€r onödiga pengar. De har anvĂ€nts till utredningar med skolfolk och tomter och mark och liknande. SĂ„nt kan vi anvĂ€nda oss av framĂ„t. Sen Ă€r det förstĂ„s sĂ„ att om vi beslutat att bromsa nybyggnationen tidigare, hade vi inte behövt lagt sĂ„ mycket som fem miljoner kronor, sĂ€ger Helen Nilsson (S).
Enligt en sammanstÀllning som kommunens ekonomikontor tagit fram har förarbetet för en ny högstadieskola totalt kostat kommunen nÀra fem miljoner kronor den 2019.
Största posten Àr 3,7 miljoner och rör olika konsulttjÀnster som anlitats. Det handlar som förstudien som lÄg till grund för att gÄ vidare i processen som kommunstyrelsen fattade beslut om i augusti 2021. Det handlar om utredningar om byggnadsteknik, om trafik och om brandskydd.
Arbetstiden kommunens egen personal lagt ner i projektet ligger pÄ cirka 1,2 miljoner kronor. Till det kommer cirka 65 000 kronor för olika mindre tjÀnster och avgifter.
â JĂ€mför de fem miljonerna med kostnaden för hela projektet, som idag ligger pĂ„ 514 miljoner och de driftkostnader det skulle innebĂ€ra, och med den osĂ€kerhet som rĂ„der ekonomiskt i omvĂ€rlden och de lĂ„n vi har och de investeringar vi har nĂ€ra förestĂ„ende kan vi inte gĂ„ vidare, sĂ€ger Helen Nilsson.
Ekonomichefen Roger Sjögren har förstÄelse för politikernas beslut.
â Senaste kalkylen frĂ„n i somras Ă€r pĂ„ 514 miljoner, men med de extrema förĂ€ndringar i ekonomin i omvĂ€rlden som skett, skulle den behöva rĂ€knas upp rejĂ€lt och för att sen klara driften skulle det krĂ€vas antingen ordentliga omstruktureringar i kommunens ekonomi eller kanske till och med en skattehöjning och dĂ€r ligger vi redan vĂ€ldigt högt, sĂ€ger han.
Att bygga om AL-skolan och Vimarskolan berÀknades i somras till 450 miljoner, inklusive en ny idrottshall.
â Ăven det blir ocksĂ„ dyrare, men det gĂ„r att hantera pĂ„ ett annat sĂ€tt ekonomiskt, sĂ€ger Roger Sjögren.
Det Àr bakgrunden till majoritetens beslut.
â Det Ă€r ett jĂ€ttetrĂ„kigt beslut. Jag tror alla sett framĂ„t mot nĂ„got nytt. Men det gĂ„r inte att göra det nu. Samtidigt finns det saker vi mĂ„ste tag i omgĂ„ende. Det rör sig bland annat om lokaler för hemkunskap och för sĂ€rskolan som vi inte kan blunda för. Vi kommer att ta upp prioriteringen pĂ„ nĂ€sta arbetsutskott, sĂ€ger Helen Nilsson.