Som om inte uppgiften i sig inte var tillrÀckligt tuff, med match mot serieledande Jönköpingslaget HovslÀtt. Utöver det har nÀstjumbon Vimmerby IBK haft flera sjukdomsfall i truppen den senaste tiden. PÄ förmiddagens förberedande trÀning inför match saknades fyra spelare: Jonatan Green, Sebastian Elmér, Emil Johansson och Adrian Brorsson.
â Just nu Ă€r det 90/10 att vi kan spela. Vi vĂ€ntar pĂ„ svar pĂ„ covidtesterna, sa ElmĂ©r nĂ€r vi pratade med honom under torsdagens trĂ€ning.
En stund efter densamma var det klart.
â Tanken Ă€r att vi spelar matchen som planerat. Spelarna har fĂ„tt svar och ingen av dem Ă€r smittade, sĂ€ger ElmĂ©r.
VIBK kommer nĂ€rmast frĂ„n en tung förlust mot ett annat topplag, Ledberg. Den matchen slutade 9â0 till LinköpingsgĂ€ngets fördel.
Och nu vÀntar en minst lika tuff utmaning, lÄt vara pÄ hemmaplan.
Hur tar ni er an den hÀr matchen?
â Jag tycker att vi trots en del sjukdomar har trĂ€nat pĂ„ bra under jul och nyĂ„r. Uppslutningen har varit god. Vi har ocksĂ„ trĂ€nat pĂ„ vissa detaljer som förhoppningsvis gör oss till ett bĂ€ttre lag.
Elmér redogör kort för just de hÀr detaljerna...
â Vi har nött pĂ„ vĂ„rt uppbyggnadsspel, dĂ€r vi vill aktivera forwardsspelarna mer och att de ligger mer rĂ€tt i banan, bĂ„de i vĂ„ra uppspel och Ă€ven nĂ€r vi tappar boll. Mot Ledberg slĂ€ppte vi in sex-sju mĂ„l pĂ„ kontringar och det Ă€r klart att det inte hĂ„ller.
Mot Ledberg lyckades som sagt inte VIBK göra ett enda mÄl, vilket Àr ovanligt.
â Det var inte sĂ„ att vi saknade chanser. Normalt sett gör vi ett par mĂ„l pĂ„ de möjligheterna. Det Ă€r kanske inte avslutningslĂ€gena i sig som vi har tittat pĂ„ nu, utan mer om hur vi tar oss till lĂ€gena och vad vi tar för beslut innan. DĂ€r hoppas jag att vi kan se en förbĂ€ttring mot HovslĂ€tt.
VIBK-trÀnaren sticker inte under stol med att HovslÀtt Àr storfavorit inför matchen.
â Det Ă€r klart att de pĂ„ förhand ska vinna och det kanske de sjĂ€lva rĂ€knar med. Vi ska förstĂ„s göra allt vad vi kan för att störa dem och göra en stark prestation. Vi har precis allt att vinna. HovslĂ€tt har ett par spelare med SSL-meriter och jag kan tycka att de Ă€r mer av ett kollektiv Ă€n vad Ledberg Ă€r.
NĂ€r lagen möttes i höstas vann HovslĂ€tt med 16â4.
I skrivande stund var inte VIBK-truppen helt klar inför fredagsmatchen.