Lokala fotbollsfesten hetare Ă€n VM – för stunden

Fotbolls-VM? Nja, VM-febern Àr inte riktigt dÀr Àn. För stunden kÀnns Bullerby Cup mycket hetare. Dessutom finns ett ovÀntat möte med en vÀrldsstjÀrna med pÄ Veckans Heta och Kalla-lista.

Bullerby Cup och ett möte med Jesper Svensson i kön för att köpa Churros Àr nÄgra av punkterna som avhandlas i veckans Heta och Kalla-lista.

Bullerby Cup och ett möte med Jesper Svensson i kön för att köpa Churros Àr nÄgra av punkterna som avhandlas i veckans Heta och Kalla-lista.

Foto: Magnus Strömsten/Arkiv

Sport2023-07-29 07:00

GLÖDHETT
Bullerby Cup

Det rĂ„der fotbollsfeber i stan. Under tre dagar invaderas Vimmerby av spelare, ledare och supporters i Bullerby Cup. Det Ă€r 35 Ă„r sedan jag sjĂ€lv var med och spelade och det dĂ€r mĂ„let jag gjorde för VIF P12 lag 2 Ă€r fortfarande och kommer med andra ord att bli min största fotbollsmerit. Sedan dess har jag följt mĂ„nga turneringar i tjĂ€nsten och det Ă€r extra kul att se lokala profiler som jag följde som spelare för 20-talet Ă„r sedan nu vara tillbaka som ledare för sina barns lag i Ă„rets turnering. 

HETT
Semestertravet

Semester brukar innebĂ€ra en hel del trav för min del. Under min senaste semestervecka hann jag vara pĂ„ plats pĂ„ fyra olika banor under fem dagar i följd. TvĂ„ av dem spenderades pĂ„ ÅrjĂ€ngs idylliska bana som Ă€r en riktig höjdare. DĂ€r dök lite överraskande en lokal idrottsprofil upp. NĂ€r jag stod i kön för att inhandla lite smaskiga churros dök nĂ€mligen Jesper Svensson upp. Han hade tagit lite semester frĂ„n bowlingen och hĂ€ngde istĂ€llet med sambons familj i VĂ€rmland. DĂ„ var ett besök pĂ„ ÅrjĂ€ngs V75-tĂ€vlingar givet. Annars var sommarens bĂ€sta travupplevelse mitt inhopp som catchdriver dĂ€r jag körde trĂ€ningsjobb med tre olika travare. Det kĂ€ndes i kroppen efterĂ„t kan jag lova, men det Ă€r alltid lika mĂ€ktigt att sitta upp bakom ett halvt ton hĂ€st och kĂ€nna kraften i tömmarna.

VARMT
Fotbolls-VM

Nja, VM-febern Àr inte riktigt dÀr Ànnu. SÀndningstiderna gör sÀkert sitt och Sveriges spel i premiÀren vÀrmde inte. Förhoppningsvis tÀnder det till pÄ allvar nÀr slutspelet drar igÄng och om lagkapten Asllani fÄr laget pÄ rÀtt spÄr.

Ljummet
Dubbla birdies

PÄ lite drygt tvÄ halva golfrundor den senaste veckan har tvÄa sköna birdies noterats för egen del. Den första pÄ Vimmerby GK:s sista hÄl var bara tvÄ decimeter frÄn HIO dessutom. Hur mÄnga hÄl som streckades utöver det ska vi inte gÄ in nÀrmare pÄ. Slutsatsen blir ÀndÄ att jag fÄr plocka fram bagen lite oftare i fortsÀttningen.

ISKALLT
Missen

Vilket antiklimax. Tidigare i veckan berÀttade sporten om Tobo GK:s serielag som fick vÀnda hem efter en halv inspelsrunda av Ärets seriegolf. Laget var inte anmÀlt och det gick inte att lösa pÄ nÄgot vis. TrÄkigt för alla inblandade.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!