Förlust för VIF i säsongsavslutningen

Det blev ingen rolig avslutning för Vimmerby IF på säsongen. Förlust med 2–1 i säsongens sista match mot Tenhults IF.

17-åriga Joakim Storm stod för en stabil insats i sin första start för säsongen.

17-åriga Joakim Storm stod för en stabil insats i sin första start för säsongen.

Foto: Roelof Stroetinga

Fotboll2018-10-06 17:21

– Det är besvikelse såklart. Vi hade hoppats på att vi kunde plocka med oss vårt fina spel från säsongen och spela ut lite i en match som kanske inte betydde någonting. Vi ville bjuda publiken och oss själva på en sista fin insats, men den mentala energin fanns inte riktigt där och det blev i stället en av våra sämsta insatser, säger VIF-tränaren David Lindgren efter matchen.

Det var ett formstarkt bortalag som tog ledningen i matchen genom Max Johansson. Alex Petrovic kunde sedan utöka gästernas ledning till 2-0. Hemmalaget fick visserligen in ett reduceringsmål genom Abdul Mojeb, men mycket närmare än så kom man inte.

– Matchen börjar ganska så trevande. Jag känner direkt att alla spelare på planen inte riktigt är där. Vi hade inte så många försvarare tillgängliga, så vi försökte gå ut och spela på samma sätt som mot Smedby. Men då krävs det att det ska finnas mycket vilja och energi, och det hade vi inte riktigt.

– Till andra halvlek klev vi tillbaka till 4-3-3 och lyfter oss lite grann. Vi skapar målchanser och får in 2-1-målet, men vi kommer aldrig riktigt upp i nivå.

Hur skulle du summera säsongen?

– Jag tycker att vi har gjort en bra säsong även om man är besviken just nu. Vi har haft många jämna matcher där vi har varit det bättre laget men ändå inte kunnat vinna. Men om man kollar på hur det sett ut från försäsongen fram tills nu så tycker jag att vi har gjort en bra säsong. Vi har utvecklats snabbt som grupp och många har tagit individuella kliv.

Filip Gustafsson

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!