Vimmerbys damer fortsÀtter att gÄ starkt i division 2.
I lördagens hemmamöte med jumbon Boren kom det första mĂ„let efter en kvart, nĂ€r Frida Pöder skickade in 1â0 med en lĂ€cker tĂ„fjutt.
â Vi tog tag i det frĂ„n början och gör det stabilt hela vĂ€gen, sĂ€ger trĂ€naren Pierre Brorsson.
Det hÀr var VIF:s match, frÄn start till mÄl. Noterbart Àr att VIF Äterigen startade utan fixstjÀrnan Nathalie Johansson, som varit skadad. Mot Boren kom hon in i andra halvlek.
â Hon hade nog kunnat spela tidigare ocksĂ„, men vi har inte velat riskera nĂ„got. Tjejerna har verkligen steppat upp och tagit ansvar nĂ€r hon har varit borta och vi har klarat oss bra, sĂ€ger Brorsson.
Stina KĂ€gu Bragsjö fyllde pĂ„ till 2â0 efter 20 minuter och 3â0 kom i början pĂ„ andra halvlek, nĂ€r Pöder förvaltade en straff.
Nathalie Johansson fick avsluta med att göra mÄl i sin comeback, tio minuter frÄn slutet. Frida Pöder spelade fram till det mÄlet och var ocksÄ direkt inblandad i alla VIF:s mÄl.
VIF toppar fortsatt serien, pĂ„ samma poĂ€ng som Tjust men med bĂ€ttre mĂ„lskillnad. Tjust vĂ€nde för övrigt sin match mot VĂ€xjö BK till seger med 3â2, efter att ha legat under med tvĂ„ mĂ„l.
â Det kĂ€nns sĂ„ klart jĂ€ttebra att ligga i topp. Sen hade det varit Ă€nnu bĂ€ttre om Tjust tappade poĂ€ng i dag (lĂ€s lördag), men de fick in ett segermĂ„l sent. Samtidigt ska man inte titta pĂ„ det för mycket, utan vi mĂ„ste göra vĂ„rt jobb, menar Pierre Brorsson.