Vid ett möte mellan de nordiska lÀndernas idrottsförbund enades om ett gemensamt uttalande pÄ grund av Rysslands krigföring mot Ukraina.
Man uppmanar alla internationella idrottsförbund att stoppa tÀvlande och matcher i Ryssland. Man pekar ocksÄ pÄ behovet av ytterligare sanktioner frÄn de nordiska lÀnderna och EU.
"Det Àr en styrka att Nordens idrottsförbund kan agera tydligt och starkt tillsammans pÄ detta sÀtt. Vi följer nu utvecklingen noga och fortsÀtter att ha en nÀra dialog", sÀger Björn Eriksson, ordförande i Riksidrottsförbundet (RF) i ett pressmeddelande.
RF avrÄder svenska idrottare frÄn att Äka till Ryssland.
Inte hissa flaggor
Ăven IOK:s styrelse har nu gĂ„tt ut med uppmaningen till alla internationella idrottsförbund att stĂ€lla in eller flytta idrottsevenemang frĂ„n Ryssland och frĂ„n Belarus, skriver IOK i ett uttalande.
Detta som ett starkt fördömande av att Ryssland brutit mot den olympiska vapenvilan som pÄgÄr över OS och det kommande Paralympics och för att Belarus gett Ryssland sitt stöd för krigföringen mot Ukraina.
Fifa har inte bestÀmt sig
IOK vill heller inte att Rysslands och Belarus flaggor hissas i samband med internationella tÀvlingar eller att lÀndernas nationalsÄnger spelas.
Internationella skidförbundet Fis har beslutat att stÀlla in eller flytta alla kvarvarande ryska tÀvlingar. Europeiska fotbollsförbundet Uefa har flyttat Champions League-finalen frÄn ryska S:t Petersburg till Paris. DÀremot har inte Internationella fotbollsförbundet Fifa bestÀmt hur det blir med de VM-playoffmatcher som Àr planerade att spelas i Ryssland i slutet av mars, och dÀr Sverige eventuellt kan fÄ möta Ryssland pÄ bortaplan.