Åtta sekunder från kval

Mathias Jansson såg med sitt mål som betydde 6-5 och kom endast åtta sekunder från slutet i matchen mot Engelholm i lördags till att Vimmerby IBK säkrade nytt kontrakt i division I.

Jubel i VIBK efter slutsignalen i matchen mot Engelholm som laget vann med 6-5 och sõkrade nytt kontrakt i division I.

Jubel i VIBK efter slutsignalen i matchen mot Engelholm som laget vann med 6-5 och sõkrade nytt kontrakt i division I.

Foto:

Innebandy2004-03-01 07:22

VIBK såg dock ut att ha säkrat segern två minuter från slutet då de ledde med 5-4 och Engelholm fick en utvisning. Gästerna kvitterade dock till 5-5 30 sekunder från slutet och då var Vimmerby illa ute.
Mathias Jansson räddade dock laget med sitt mål som även var hans fjärde poäng för dagen. Engelholms ilska över situationen ledde sedan till ett stort slagsmål fyra sekunder från slutet som slutade med att två spelare i vardera laget fick matchstraff.
- Den här matchen innehöll det mesta och det var väldigt skönt att få sätta dit det avgörande målet, sa en utmattad Mathias Jansson efter slutsignalen.

Så jobbar vi med nyheter  Läs mer här!