Han är långt ifrån en poängmaskin. På 143 matcher i VH-dressen har 24-åringen från Märsta gjort 37 poäng. William Alftberg har inte heller de mest känsliga handlederna eller något utmärkande tungt skott. Nej.
Men har något annat: ett hårt bankande hjärta och en offervilja där han gör precis allt för laget – i varje match.
Det i kombination med sin intensitet och förmåga att vinna många dueller gör att han varit en av Vimmerbys absolut bästa och viktigaste spelare under de tre säsonger han spelat i klubben.
Hur var det att spela i Allsvenskan?
– Kul och nytt. För egen del var det lite segt i början då jag var skadad. Det tog därför några matcher att komma in i det, men sen tycker jag det gick bra. Man vill alltid bidra med hårt jobb och hålla en hög och jämn nivå. Och det var ingen större överraskning att vi skulle få kämpa för nytt kontrakt. Det var nog de flesta införstådda med och jag kan känna att jag mentalt var förberedd på det.
En hel del tyder på att hans hockeykarriär fortsätter i VH.
– Jag har egentligen ingen kommentar till det. Jag och min agent har pratat med Pelle Johansson (sportchef) och det känns bra. Så vi får se, men jag kan säga att Vimmerby är mitt förstafokus och mitt mål är att stanna. Jag har alltid trivts väldigt bra i den här lilla byn.
Så här kommenterar Pelle Johansson uppgifterna om viktige backen:
– Klart att vi vill ha "Wille" kvar, säger han utan att bekräfta någonting.