Spelare, tränare – och nu säljchef.
Anton Carlsson får ytterligare en ny roll i VH.
Hur kommer det sig?
– Vimmerby Hockey har som ambition att ha en säljchef anställd. Rory Barazza har haft den rollen säsongen som gick och i samband med att han lämnar behövdes någon som snabbt kunde gå in och ta över rollen. Vi har landat i en lösning där jag tar tjänstledigt delvis från mitt ordinarie jobb på Holmgrens och jobbar för klubben också. Alla inblandade ska ha en eloge för att det gått att lösa, säger Anton.
Hur långvarigt blir det här upplägget?
– Det är tänkt att gälla under våren i första hand tills klubben kan tillsätta tjänsten. Jag kommer att jobba förmiddagar åt hockeyn så det blir halvtid på respektive tjänst ungefär. Men det kan bli olika i perioder också.
Efter alla år som spelare och den senaste säsongen en del av tränarstaben så är Anton Carlsson ett minst sagt känt ansikte utåt för Vimmerby Hockey. Något som borde vara en fördel i den nya rollen.
– Jag hoppas att det kan hjälpa till att öppna några extra dörrar. Det är jätteviktigt för klubben att skapa bra relationer med sponsorer. Jag ser fram emot att ta mig an uppdraget.
Efter en säsong fylld av skador där Carlsson bara hann spela ett par perioder med VH i klubbens allsvenska debut så är han laddad för revansch ute på isen.
– Allt går enligt plan efter operationen som genomfördes för ett par veckor sedan. Prognosen är att jag ska vara tillbaka om ett halvår och det blir lagom till säsongen drar igång igen.