Svedberg: "Viktigt att sprÀcka mÄlnollan"

SĂ€songens första mĂ„l, sĂ€songens första trepoĂ€ngare. Till slut lossnade det för DjurgĂ„rden, som vann med 3–0 hemma mot Malmö.
–Det var sĂ„ klart viktigt att sprĂ€cka mĂ„lnollan, sĂ€ger mĂ„lvakten Niklas Svedberg till C More.

MÄlvakten Niklas Svedberg stoppade samtliga 29 skott i DjurgÄrdens seger hemma mot Malmö.

MÄlvakten Niklas Svedberg stoppade samtliga 29 skott i DjurgÄrdens seger hemma mot Malmö.

Foto: Claudio Bresciani/TT

Ishockey2020-10-01 21:45

DjurgĂ„rdstrĂ€naren Robert Ohlsson tittade förvĂ„nat ut pĂ„ isen och undrade om han hörde rĂ€tt. Speakern i Hovet hade nĂ€mligen – alldeles innan nedslĂ€pp för andra perioden – inlett med att lĂ€sa upp tvĂ„ utvisningar.

Malmös Fredrik HÀndemark tvÄ minuter för osportsligt upptrÀdande.

DjurgÄrdens Dick Axelsson matchstraff för osportsligt upptrÀdande.

Duon fick utvisningarna efter sammanstötning i spelargÄngen.

– Eh, inget speciellt, sĂ€ger HĂ€ndemark till C More pĂ„ frĂ„gan om vad som hĂ€nde.

– Det fĂ„r du ta med Dick.

"Enorm lÀttnad"

Ett Axelsson-löst DjurgĂ„rden fick i stĂ€llet fortsĂ€tta att jaga sĂ€songens första mĂ„l och sĂ€songens första seger – och det gick vĂ€gen Ă€ven utan stjĂ€rnan.

Efter 0–2 i premiĂ€ren mot Frölunda och nĂ€stan 99 minuter utan nĂ€tkĂ€nning hittade Ohlssons lag till slut rĂ€tt. Tobias Ekberg tog vara pĂ„ sin egen retur och skickade vidare pucken med foten till Alexander Holtz. 18-Ă„ringen satte 1–0 med 1.05 kvar av andra perioden – stockholmsklubbens första mĂ„l för sĂ€songen.

– Det var dags att vi skulle göra mĂ„l. Det var en enorm lĂ€ttnad att den gick in, sĂ€ger Holtz till C More.

– Jag sĂ„g att "Josef" (Jacob Josefson) droppade till Ekberg som tog den mot mĂ„l, jag försökte bara hitta en bra yta och lite turligt studsade den ut till mig perfekt och det vara bara att raka in den.

"Grymt jobb"

Tidigt i tredje kom sĂ€songens andra mĂ„l nĂ€r Linus Andersson satte 2–0-mĂ„let efter 2.11 och med 2.31 kvar att spela gjorde William Eklund 3–0 i tom bur. Dessutom rĂ€ddade mĂ„lvakten Niklas Svedberg samtliga 29 Malmö-skott.

– Det var skönt att vinna, första vinsten för sĂ€songen och första matchen för mig. Jag tycker att vi gjorde ett grymt jobb, vi blockade mĂ„nga skott och vi fick i alla fall ha 50 personer hĂ€r. Det betyder mycket och Ă€r stor skillnad mot att ha noll, sĂ€ger Svedberg till C More.

– Det var sĂ„ klart viktigt att sprĂ€cka mĂ„lnollan och ta första segern. Det Ă€r bra för sjĂ€lvförtroendet. Jag tycker ocksĂ„ att vi spelar pĂ„ ett bra sĂ€tt, sĂ„ det var jĂ€kligt skönt.

Malmös forward Lars Bryggman, vars lag har inlett sÀsongen med tvÄ raka förluster:

– I lĂ„nga stunder spelar vi ganska bra men vi gör inga mĂ„l, sĂ€ger han till C More.

– Vi mĂ„ste göra mĂ„l, vi har fem mot tre och andra lĂ€gen ocksĂ„. Det finns lĂ€gen, och i fem mot tre mĂ„ste man göra mĂ„l men det gör vi inte. Jag Ă€r rĂ€tt besviken faktiskt.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!