Han var glad som en lärka när vår tidning fick en pratstund med honom i väntan på flyget till gårdagens engelska ligamatch mellan Wolverhampton och Poole.
Anledning? Tredjeplatsen i GP Challenge i helgen i Vetlanda. En tredjeplats som gav Örebrosonen en permanent plats i VM-cirkusen 2017.
– Det känns jättebra. Det har varit mitt mål att kvalificera mig till GP nästa år.
Tror du att helgens framgång ger effekt på din körning i veckan?
– Nja, det vet jag inte. Jag tycker att jag har kört bra hela säsongen.
”Borde ha vunnit”
Han vill gärna fortsätta med det – inte minst i kvällens och morgondagens drabbning mot sitt förra lag: Dackarna.
– Klart att Dackarna har en speciell plats i mitt hjärta. Jag körde ändå för klubben i sju år. Jag trivs på banan i Målilla. Och det är inte bara jag som gör det, utan flera förare i Indianerna, säger Fredrik Lindgren och nämner Antonio Lindbäck och Niels-Kristian Iversen.
Vad säger du om matcherna mot Rospiggarna (förlust i båda)?
– Synd att vi inte slog dem hemma. Det borde vi ha gjort. Däremot hade vi inte en chans borta. Rospiggarna är jäkligt starka.
Förlusterna gör att dubbelmötet mot Dackarna blir extra viktigt för Kumlalagets vidkommande.
Lindgren tror inte att grundseriens båda vinster mot just Dackarna (51-39 och 50-39) har någon psykologisk inverkan till kommande matcher:
– Nä, det är nya förutsättningar inför varje match.
Vad krävs för att ni ska vinna mot dem igen?
– Det är viktigt att våra toppförare vinner mot deras. Det känns som att Dackarna har ett ”bredare” lag än oss, säger Fredrik Lindgren.