Uppgifter: Dackarnas premiÀr skjuts upp till juni

Bauhausligan i speedway kan komma att flyttas fram till i början av juni, enligt vad Upsala Nya Tidning erfar. Detta med förhoppningen om att publik ska kunna slÀppas pÄ.

Dackarnas Jacob Thorssell under en match i Elitserien mellan Rospiggarna och Dackarna förra Äret.

Dackarnas Jacob Thorssell under en match i Elitserien mellan Rospiggarna och Dackarna förra Äret.

Foto: Maxim Thore

Speedway2021-04-12 14:30

Förra Äret bestÀmde sig Elitspeedway Sverige, ESS, att skjuta pÄ seriepremiÀren in i det lÀngsta. Reglerna för serien förÀndrades och den bantades men genomfördes. Masarna vann SM-guld.

Det Àr sagt att Bauhausligan ska köras enligt den ursprungliga planen. För Dackarnas del innebÀr det premiÀr hemma mot VÀstervik tisdag 6 maj. Det följs upp av ytterligare en hemmamatch den 11 maj, mot Masarna. BortapremiÀren Àr den 20 maj mot Lejonen.

Men nu ser det ut som om premiÀren kommer att flyttas.

Enligt uppgifter till UNT blir det seriestart nÄgon gÄng i början av juni. Förslaget till nytt startdatum ska ha diskuterats flitigt och ett besked ska komma inom kort. Enligt schemat ska Dackarna möta Piraterna pÄ hemmabana den 1 juni.

Diskussionen om en uppskjuten premiÀr var framme redan för nÄgra veckor sedan. DÄ hÀvdade Piraternas ordförande Thomas Wahlström ligan inte skulle att starta i maj som planerat och att premiÀren var uppskjuten till juni. Det stÀmde inte, enligt Dackarnas ordförande Tomas Karlsson och enligt Mikael Holmstrand, som nyligen blev ordförande för Elitspeedway Sverige (ESS).

– Vi tycker inte att man kan stĂ€lla in eller skjuta upp förrĂ€n vi ser hur det blir med publikfrĂ„gan. TĂ€nk om vi fĂ„r besked att vi kan ta in 50% av publikkapaciteten i maj... DĂ„ hade det varit jĂ€ttekonstigt att skjuta upp premiĂ€ren till juni, sa Tomas Karlsson till Sporten dĂ„.

SĂ„ jobbar vi med nyheter  LĂ€s mer hĂ€r!