Det har varit ett hÀndelserikt Är för den unga tÀvlingsryttaren Liv Gunnarsson. PÄ sin checklista har hon bÄde hunnit bocka av att tÀvla sin första tÀvling utomlands och att tÀvla sitt första SverigemÀsterskap. För ett par veckor sedan tog hon dessutom hem sitt tredje DM-guld.
Vimmerby Tidning trÀffar henne i ett stall i Brantestad utanför Frödinge. DÀr, pÄ sin mosters gÄrd, har Liv Gunnarsson, trots sin lÄga Älder, redan hunnit spendera otaliga timmar. NÀstan varje dag Äker hon dit efter skolan för att rida och ta hand om sina ponnys, och pÄ helgerna Àr det för det mesta tÀvling som gÀller.
Just helgen innan höstlovet blir det dock att stanna pĂ„ hemmaplan för att ladda upp för den kommande veckans stora grej â sitt första inomhus-SM. TĂ€vlingen Ă€ger rum i Sundsvall.
â Mitt första SM tĂ€vlade jag i somras, men det var utomhus. Ett mĂ„l för Ă„ret var att kvala dit, och det lyckades jag med till slut, sĂ€ger Liv Gunnarsson.
ElvaÄringen tÀvlar pÄ den högsta nivÄn hon fÄr sett till sin Älder och höjden pÄ sina ponnys. PÄ sitt första SverigemÀsterskap, dÀr Liv fick stÀllas mot landets ponnyelit, slutade hon pÄ en niondeplats tillsammans med hÀsten Quintus. Det var ett resultat över förvÀntan.
â Jag Ă€r vĂ€ldigt nöjd över det. Det var kul att det gick sĂ„ bra, sĂ€ger Liv.
MĂ„let att ta dig till SM Ă€r redan avklarat â vad har du för mĂ„l nu?
â Quintus ska Ă„ka hem till sin Ă€gare i Ăstersund nu, sĂ„ dĂ„ ska jag börja rida med en C-ponny (en större hĂ€st reds. anm.).
Liv berÀttar att tanken Àr att hon ska fortsÀtta utvecklas tillsammans med den hÀsten, och förhoppningsvis kunna tÀvla SverigemÀsterskap Àven med den. För lÀngre fram i tiden, nÀr det Àr dags att börja tÀvla med Ànnu större hÀstar, har hon redan nu en plan.
â Jag försöker sno min mosters storhĂ€st, Gaia. Hon Ă€r Ă„tta Ă„r.
Liv Gunnarssons moster, som har gÄrden dÀr hÀstarna stÄr, Àr den framgÄngsrika unghÀstutbildaren Josefina Gunnarsson. Liv förklarar att intresset för hÀstar och ridning gÄr i slÀkten. Förutom mostern har Àven hennes mamma, Jennie Gunnarsson, och mormodern alltid sysslat med hÀstar. Dessutom rider hennes yngre kusiner, och de har kunnat ta över de ponnys som hon tidigare vuxit ifrÄn.
â Vi har vĂ€ldigt kul hĂ€r ute. Det Ă€r verkligen en livsstil att hĂ„lla pĂ„ med hĂ€star pĂ„ det hĂ€r sĂ€ttet, sĂ€ger Jennie Gunnarsson och förklarar att det blir mycket tid i stallet Ă€ven för henne.
Hon var, som hon oftast Àr i tÀvlingssammanhang, med nÀr Liv tÀvlade den internationella tÀvlingen Baltic Cup i Norge. Just den tÀvlingen har hon varit med pÄ tidigare, men dÄ Àgde den rum i Sverige. Det hÀr var första gÄngen utomlands, och med en hel del tÀvlingsmotstÄnd hon inte haft tidigare.
â Det var vĂ€ldigt, vĂ€ldigt kul och banan var vĂ€ldigt fin. Det var en tredagarstĂ€vling dĂ€r vi i Sverigelaget lyckades ta hem segern. I en klass dĂ€r jag tĂ€vlade individuellt kom jag tvĂ„a, sĂ€ger Liv.
Tre dagars tĂ€vling â du mĂ„ste varit helt slut nĂ€r du Ă„kte hem sen?
â Nae, jag Ă€r van vid det, sĂ„ jag blev faktiskt inte sĂ„ trött.
Tröttnar du nÄgonsin pÄ hÀstar och att vara i stallet?
â Nej! NĂ€r man Ă„ker dĂ€rifrĂ„n vill bara Ă„ka dit igen och göra om allt.
Vad ska du bli nÀr du blir stor?
â Jag ska bli proffs som Malin Baryard.